כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תרומה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
כשהיסטריה מוסרית משבשת את הדמוקרטיה הישראלית
גרמניה והבחירות לפרלמנט האירופאי של 2019
גרמניה של מרקל מול ארצות-הברית של טראמפ
תרומה למגזין המזרח התיכון
אינדונזיה האסלאמית נגד הבדלנות של פפואה-המערבית
רצח-העם בדארפור שבמערב-סודאן והתקשורת הבינלאומית
על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית
טרור אסלאמי – כמה בני אדם נהרגו בחודש יוני ‏2012
חיסולו של המטיף הסורי מחמוד אל-קאקה
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
בריג´יט גבריאל – לבנונית למען ישראל
וג´יהה אל-חוידר - דיוקנה של ליברלית סעודית
תרבות פוליטית בישראל לקראת שנת 2048
ארדואן, ראש ממשלת טורקיה, עדיין מסוכן למדינת-ישראל
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודשים יולי-ספטמבר 2011
The Palestinian Nationality as a Colonialist Movement of the Arab League
הקריקטורות באירופה - והצביעות המוסלמית
ראאד סלאח והאסלאם הפאשיסטי
הייפא והבי - דיוקנה של זמרת לבנונית

האיום האסלאמי כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו

מאת: ד"ר יוחאי סלע

16.08.2019


 

 

 

 

לא הרבה אנשים ברחבי-העולם שמעו על מדינה בשם "בורקינה-פאסו" (Burkina Faso) השוכנת במערב אפריקה. בדרך-כלל, כאשר מציינים את שמה של מדינה זו במערב, עולה הבעה של סימן-שאלה בפני הנוכחים שרובם אינם מעורים לחלוטין במה שקורה מחוץ לאירופה, לארה"ב ולכמה מדינות מזרח-תיכוניות. לשמה של המדינה יש צליל ספרדי, אך למעשה שמה של המדינה מורכב משתי שפות אפריקאיות מקומיות המייצגות את המדינה, שמשמעותו יכול להיות מובן בשני אופנים: פירוש אחד הוא "מדינה של אנשים הגונים", ופירוש שני מתייחס בפשטות להיותה של המדינה "מולדת של תושביה". עד לשנת 1984, שמה הרשמי של מדינה זו היה "רפובליקת וולטה עילית" על-שם שלושת היובלים של נהר הוולטה (Volta) הנשפך למפרץ-גינאה ולמימי האוקיאנוס האטלנטי.

 

 

בבורקינה-פאסו מתגוררים כ-20 מיליון בני-אדם, שבה התוצר-הלאומי-הגולמי (תל"ג) לנפש עומד על כ-2,100 דולר לשנה, וזאת בהתאם לנתונים אחדים שהתפרסמו בשנת 2019. בהתאם להודעות הרשמיות של הממשלה המקומית, כ-60 אחוזים מהאוכלוסייה מוגדרים כמוסלמים, 23 אחוזים מוגדרים כנוצרים וכ-15 אחוזים מהאוכלוסייה מחזיקים באמונה אפריקאית מסורתית. בעיני השלטון, לנתונים האלה יש משמעות גדולה המציינת את אופייה של המדינה ועל הכיוון העתידי אליה היא פונה בעשורים הקרובים. בעיני אחרים, הנתונים האלה מהווים סוג של איום מוחשי הבא לידי ביטוי באורח קטלני - בעיקר מאז שנת 2015 - וזאת לאור עלייתו של המימד האסלאמי הרדיקלי והגלישה המהירה לעבר מעשי טרור קטלניים המעיבים ביתר-שאת על יציבותה של המדינה, הסובלת ממילא מחוסר-יציבות בשל שורה ארוכה של הפיכות-צבאיות שהתבצעו בה מאז קבלת עצמאותה מצרפת ב-5 באוגוסט 1960.

 

 

המדינות המקיפות את בורקינה-פאסו הן: בנין, טוגו, גאנה, חוף-השנהב, מאלי וניז'ר. שתי המדינות האחרונות, מאלי וניז'ר, משמשות בסיס נוח לכול ארגוני הג'יהאד הפועלים באזור שמטרתם לחדור לבורקינה-פאסו מצפון וממזרח כדי לבצע פיגועי-טרור קטלניים נגד תושבי המדינה ומוסדותיה. אחד מהיעדים העיקריים של ארגוני הג'יהאד האלה הוא לגרום לבריחתם של כל הנוצרים המתגוררים באזורים הללו במטרה לבסס שלטון אסלאמי רדיקלי בעל רצף גיאוגרפי באזור משולש הגבולות בין בורקינה-פאסו, ניז'ר ומאלי. בשל האיום הביטחוני השורר באזור, ממשלת בורקינה-פאסו הכריזה על "מצב-חירום" במחוזות אחדים הגובלים עם מאלי וניז'ר. מאז שנת 2015, גורמים ביטחוניים במערב אפריקה ציינו בפורומים בינלאומיים שחדירה מסיבית של גורמים אסלאמיים רדיקליים לבורקינה-פאסו מאיים באורח-ישיר גם על גאנה, בנין וטוגו - הגובלות עמה. על-פי עדויות רבות, בורקינה-פאסו איבדה לחלוטין את השליטה במזרח המדינה - באזורי הגבול עם ניז'ר - שם פועלים ארגוני הג'יהאד על-פי המתווה של ארגון "המדינה האסלאמית" בתקופה שהוא שלט על העיר אל-ראקה שבסוריה.

 

 

אחד מאירועי הטרור הקשים ביותר שהתבצעו במדינה היה ב-15 בינואר 2016 בעיר-הבירה אוגאדוגו (Ouagadougou), שהפך לקו-פרשת-המים בתודעה הלאומית במדינה, בנוגע לאיום האסלאמי הרדיקלי ועל דרכי ההתמודדות עם האיום הקטלני הזה. בעיר-הבירה אוגאדוגו מתגוררים כ-2.5 מיליון נפש. זו העיר הגדולה ביותר בבורקינה-פאסו והיא משתרעת של שטח גדול מאוד עם מאפיינים רבים של סממנים כפריים, עד שקשה להאמין שהיא מהווה את המרכז המנהלי, הפוליטי, הכלכלי והתרבותי של המדינה כולה. תושבים זרים מתארים את העיר כאחת מערי-הבירה "הצנועות" ביותר באפריקה, עד כדי כך שהיא חסרת-ייחוד באופן בולט. ויחד עם זאת, בשנים האחרונות החל להתפתח בלב-העיר מרכז מסחרי ותיירותי משמעותי עם עשרות בתי-מלון - שחלקם מפוארים מאוד, העומדים בניגוד גמור לסביבה בה הם שוכנים. כך למשל, אחד מבתי-המלון בעיר נקרא "רויאל ביץ'" (Royal Beach), אך באוגאדוגו אין חוף ולבורקינה-פאסו אין בכלל מוצא לים. תחבורה ציבורית כמעט ולא קיימת בעיר, ולכן העיר מוצפת באופנועים המהווים פתרון נוח וזול למיליוני תושבים הנאלצים להתמודד עם עומסי-תנועה קשים ודרכים משובשות. גם הנהירה הבלתי-מבוקרת של אזרחים לעיר, הביאה להתפתחותן של שכונות סלאמס המקשות על ניהולה התקין של העיר. יתרה מזאת, השכונות הדלות האלה מהוות כר-נוח לאינדוקטרינציה אסלאמית, שלעיתים גולשת לרדיקליות דתית - לא רק במימד החברתי-ההתנהגותי, אלא גם ביחס כלפי השלטון המרכזי.

 

 

ברמה הממשלתית, נעשה מאמץ לפתח מרכזי תיירות, מסחר ותרבות באמצעות הקמתם של כפרים מסורתיים וטיפוח המוסיקה המקומית כחלק ממארג של אטרקציות שנועדו למשוך תיירים למדינה. לעיתים הממשלה המקומית מעודדת ארגונים בינלאומיים לערוך כנסים בינלאומיים בעיר-הבירה במטרה לחשוף את העיר להשקעות זרות. בחלקים אחדים ברחבי המדינה, הממשלה יזמה פרויקט לנטיעת עשרות-אלפי עצים כדי להילחם בתופעת המידבור הקיימת בחלקים גדולים של היבשת האפריקאית. כמו כן, הממשלה העניקה סיוע ישיר ועקיף לאלפי איכרים במטרה למקסם את היבול השנתי של התוצרת החקלאית - המהווה את הענף העיקרי עליו נשענים מיליוני אזרחים שרובם מרווחים כדולר או שניים ליום עבודה מלא. למרות המבנה הפוליטי הבעייתי ולמרות החשד לשחיתות שלטונית עמוקה מאוד, פוליטיקאים מקומיים ניסו לקדם סטנדרטים של טיפוח אנושי וסביבתי המותאמים למדינה מודרנית השרוייה עדיין במבנה מסורתי עמוק ועתיק-יומין.

 

 

על כל המאמצים האלה מרחף איום יומיומי ומוחשי בדמותו של האסלאם הרדיקלי הצובר תאוצה רבה בקרב חלקים רחבים בציבור המקומי המסורתי. ההתקפה הקטלנית שהייתה במלון "ספלנדיד"Splendid)), השוכן במרכז העיר, הייתה דוגמא מוחשית לשאיפותיהם של ארגוני הג'יהאד הפועלים במערב-אפריקה. לאחר התקפה זו, נערכו עוד מאות התקפות על יעדים אזרחיים ודתיים ברחבי המדינה שגרמו להריגתם של מאות רבות של אזרחים וחיילים, לפגיעה יומיומית בכנסיות נוצריות ולבריחתם של רבבות תושבים נוצרים באזורים הגובלים עם מאלי וניז'ר. בדומה למנהיגי הקהילה נוצרית בניגריה, גם מנהיגי הקהילה הנוצרית בבורקינה-פאסו שלחו קריאות-אזהרה למנהיגי-העולם שקהילתם שרויה למעשה במלחמת הישרדות מול הניסיון האסלאמי לבצע בהם טיהור-אתני כפוי, אלים ורצחני.

 

 

בשעות הערב המוקדמות של ה-15 ביונאר 2016, ארבעה טרוריסטים מוסלמים המזוהים עם ארגון "אל-קאעידה סניף המגרב" (AQIM), פרצו לבית-המלון "ספלנדיד", וזאת לאחר שהם ערכו התקפה מאורגנת היטב על בית-קפה סמוך ועל כלי-רכב רבים שהיו במרכז המסחרי של אוגאדוגו. פיצוץ המטענים והיריות שליוו את ראשיתה של ההתקפה, גרמו לבהלה גדולה ולמנוסתם של רבים מהאזרחים ששהו במקום. מייד לאחר שהטרוריסטים המוסלמים השתלטו על בית-המלון, הם ריכזו כ-200 אורחים בקומות אחדות במלון כדי שהם יהוו מגן-אנושי מפני פעולה יוזמה של כוחות-הביטחון של בורקינה-פאסו. זמן קצר לאחר מכן התארגנו כוחות צבאיים יחד עם חיילים צרפתים שפרצו למלון וניהלו במשך שעות רבות קרב-יריות עקוב מדם עם הטרוריסטים מוסלמים.

 

 

בסיומו של הקרב נמנו כ-30 הרוגים ועוד עשרות רבות של פצועים. מרבית בני-הערובה שוחררו ללא-פגע, וזאת למרות הקרב הקשה והארוך שהתנהל במלון. גורמים רשמיים בבורקינה-פאסו טרחו לציין שבחודש דצמבר 2015 - כחודש לפני ההתקפה - ארגון "אל-קאעידה" יצא בקריאה מחייבת לכול המוסלמים לצאת למלחמת ג'יהאד נגד "הכופרים והזרים" הנמצאים במערב-אפריקה. בעיני ארגון "אל-קאעידה", ובעיני כל ארגוני הג'יהאד הפועלים במערב-אפריקה, הפעולה הזו שימשה דוגמא ומופת לפעולה מוצלחת באופן יוצא-דופן המסמלת את ההקרבה המוסלמית הראויה לכל מאמין מוסלמי. תלי-תילים של תשבוחות הורעפו על ארגון "אל-קאעידה" ועל סניפיו הפרוסים ברחבי-העולם, ודומה היה, שהארגון מתחרה על תשומת-הלב העולמית מול ארגון "המדינה האסלאמית" שהיה באותה עת בשיא יוקרתו הטרוריסטית ברחבי המזרח-התיכון ובמקומות נוספים.

 

 

זמן קצר לאחר מכן החל להתגבש דפוס-פעולה ג'יהאדיסטי שהיה מיועד בעיקר כלפי האוכלוסייה הנוצרית המתגוררת במשולש הגבולות של ברוקינה-פאסו, מאלי וניז'ר. הפעולה הטרוריסטית שנערכה בבית-המלון "ספלנדיד" סימנה את השאיפות הגיאוגרפיות של ארגון "אל-קאעידה". לפיכך, "ניקוי" האזורים האלה מהשפעה זרה ומהאלמנטים דתיים המתחרים לאסלאם, היוו את תחילתו של מסע קטלני שגרם לבריחתם של יותר מ-100,00 נוצרים בבורקינה-פאסו בלבד בין השנים 2019-2016. לתהליך זה יש השפעה עצומה על חיי הקהילה: תפילת יום-ראשון הנערכת בכנסיות הנוצריות הפכה למועד המועדף על ארגוני הג'יהאד לבצע את התקפותיהם על הנוצרים כדי להגביר את מספר הנפגעים. לפיכך, ביקור בכנסייה הפך לעניין שיש בו סיכון פיזי שגרם למיעוט המשתתפים בפולחן הדתי של יום ראשון בהשוואה לשנים קודמות. על-פי הערכות אחדות, עד לאמצע שנת 2019 נסגרו מאות כנסיות נוצריות רק באזור הצפוני של בורקינה-פאסו. יישובים רבים הפכו ל"נקיים" מנוצרים על-פי הטרמינלוגיה האסלאמית של ארגוני הג'יהאד הפועלים באזור כולו.

 

 

למרות נסיונותיהם של גורמים אסלאמיים מתונים לקיים דיאולוג דתי מתון עם מנהיגי הקהילה הנוצרית, התחושה הרווחת היא שארגוני הג'יהאד במערב-אפריקה יצרו דינמיקה של אלימות דתית שאין ממנה חזרה. התחושה הזו איננה מתבססת רק על היקף הפגיעה הפיזית בנוצרים, אלא גם בשל הריבוי הטבעי המרשים של המוסלמים במערב-אפריקה שאינו מותיר ברירות רבות לבני-מיעוטים דתיים - דהיינו, התאסלמות או הגירה חפוזה לעבר יעד נכסף כלשהו באירופה. אין תימה איפה, שהקריאות לעזרה של מנהיגי הקהילה הנוצרית בבורקינה-פאסו הפכו בשנת 2019 לנואשות יותר ויותר.

 

==

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע "האיום האסלאמי כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו", מגזין המזרח התיכון, 16 באוגוסט 2019.

 

 

 

 

שיתוף בפייסבוק

 

 

 

 
   
הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

20 בספטמבר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 200 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תרומה למגזין המזרח-התיכון