כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תרומה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
כשהיסטריה מוסרית משבשת את הדמוקרטיה הישראלית
גרמניה והבחירות לפרלמנט האירופאי של 2019
אינדונזיה האסלאמית נגד הבדלנות של פפואה-המערבית
גרמניה של מרקל מול ארצות-הברית של טראמפ
חיסולו של המטיף הסורי מחמוד אל-קאקה
תרומה למגזין המזרח התיכון
רצח-העם בדארפור שבמערב-סודאן והתקשורת הבינלאומית
על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית
ארדואן, ראש ממשלת טורקיה, עדיין מסוכן למדינת-ישראל
טרור אסלאמי – כמה בני אדם נהרגו בחודש יוני ‏2012
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
בריג´יט גבריאל – לבנונית למען ישראל
וג´יהה אל-חוידר - דיוקנה של ליברלית סעודית
תרבות פוליטית בישראל לקראת שנת 2048
האיום האסלאמי כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודשים יולי-ספטמבר 2011
The Palestinian Nationality as a Colonialist Movement of the Arab League
הייפא והבי - דיוקנה של זמרת לבנונית
הקריקטורות באירופה - והצביעות המוסלמית

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות

מאת: ד"ר יוחאי סלע

15.03.2019


 

 

בתחילת חודש מרץ 2019 התפרסמה ידיעה קטנה בשפה האנגלית על הריגתם של כ-40 נוצרים - ילדים נשים וגברים - בהתקפה של מיליציה אסלאמית חמושה משבט ההאוסה-פולאני הפועלת בעיקר בצפון ניגריה. שבט זה, מהווה קבוצת-האוכלוסיה הדומיננטית ביותר בצפון-ניגריה, בעוד ששבט היורובה הנוצרי מהווה כ-50 אחוזים מכלל האוכלוסיה המתגוררת בדרום-ניגריה לצד מיעוטים נוספים כמו מוסלמים ופאגנים. במילים אחרות, ניגריה איננה רק מובדלת בין צפון לדרום, אלא היא מחולקת באופן בולט גם מבחינה דתית ומבחינה אתנית-שבטית.

 

 

בניגריה מתגוררים כ-190 מיליון נפש. קצת יותר מ-50 אחוזים מהם מוגדרים מבחינה דתית כמוסלמים. ההערכה הגורפת היא ששיעור המוסלמים במדינה ילך ויגדל, לא רק בשל ילודה גבוהה, אלא גם לאור פעילותם הרצחנית של ארגוני טרור אסלאמיים כדוגמת ארגון "בוקו חראם" ושל המיליציות האסלאמיות החמושות של שבטי ההאוסה-פולאני. על-פי הערכות של גורמים תקשורתיים מקומיים בניגריה, ב-20 השנים האחרונות נרצחו, על רקע דתי, יותר מ-200,000 בני-אדם, ומיליוני בני-אדם נוספים נאלצו להימלט לאזורים אחרים - ואף נאלצו להימלט למדינות שכנות הגובלות עם האזור הצפוני של ניגריה. גורמים מקומיים אחרים נוקבים מספרים יותר גבוהים של נרצחים. כך למשל, מבדיקה שערכנו במהלך 2018 בנוגע לפיגועי-טרור אסלאמיים המתבצעים בניגריה, התברר שרק חלק קטן מהאירועים הללו מגיע לידיעת הציבור בשל קשיים בהעברת אינפורמציה, הנובעים בעיקר מכשלים טכניים ובשל הריסה שיטתית של אמצעי-התקשורת בידי גורמים אסלאמיים הפועלים בצפון-ניגריה. מצב זה שורר במדינות רבות באפריקה ובאסיה. במדינות אחדות, השלטון עצמו מונע את פרסומם של אירועים כאלה במטרה "לשמור על הסדר-הציבורי" הרגוע לכאורה.

 

 

דוברים אפריקאים ציינו שעלייתו של ארגון "המדינה האסלאמית" החל משנת 2014, דירבן גורמים אסלאמיים ביבשת לאמץ את דפוסי-הפעולה הרצחניים של הארגון. כך למשל, מקורות מחקריים באפריקה מסרו כי בין התאריכים 16 בינואר ל-31 בינואר 2019, נהרגו 283 בני-אדם ב-59 התקפות טרור אסלאמיות ברחבי אפריקה, וזאת מבלי לקחת בחשבון את ההתקפות הקטלניות של המיליציות האסלאמיות החמושות הפועלות ברחבי היבשת נגד נוצרים וכפריים, או אף נגד מוסלמים מתונים. נכון לתחילת 2019, לארגון "המדינה האסלאמית" יש השפעה ישירה ועקיפה ב-20 מדינות, ואף יותר, ברחבי-העולם. עם נכסים כספיים הנאמדים בכ-250 מיליון דולר, לארגון עדיין יש יכולת להרחיב את השפעתו הקטלנית מעבר לעניין האידיאלוגי שהוא מפיץ בעולם. כך למשל, למרות תבוסתו של ארגון "המדינה האסלאמית" בסוריה, הוא הצליח לבסס לפחות 6 "אזורי מחיה" עצמאיים בעיראק באזור מרחב המדברי הגובל עם סוריה - נכון לתחילת שנת 2019. אזורים אלה מאפשרים לארגון להמשיך לנהל מלחמת-חורמה קטלנית הן נגד הצבא העיראקי והן נגד העדות הדתיות שאינן מזוהות עם העדה הסונית.

 

 

על-פי דו"ח מיוחד של האו"ם שהובא לידיעת-הציבור במרץ 2019, נאמר שב-69 מדינות ברחבי-העולם קיימים חוקים מפורשים נגד המרות-דת. דהיינו, המרת-דת אינה חוקית או מופעלות במדינות האלה סנקציות חוקיות נגד אזרחים שהמירו את דתם. אין זה מקרי שברוב המדינות האסלאמיות קיימים חוקים מפורשים נגד המרות-דת הסותרות את חוקי המדינה האסלאמית - שכן, בחלקן הגדול, "השריעה" (ההלכה המוסלמית) מהווה מקור ראשי לחקיקה האזרחית. זאת ועוד, "השריעה" מטילה עונש-מוות על כל מוסלמי שהמיר את דתו לדת אחרת. לפיכך, ההלכה המוסלמית איננה רק מכתיבה את היחס "הראוי" כלפי המרות-דת, אלא היא גם מכתיבה את היחס כלפי קבוצות דתיות אחרות המתגוררות במדינות המוסלמיות או הן מתגוררות לצד מיעוט מוסלמי משמעותי. במילים אחרות, האסלאם מצוי במתח דתי עם הסביבה המיידית שלו, המכתיבה את התנהגותם של המאמינים המוסלמים, ואף מדרבן אותם לנקוט באלימות כלפי אלה שאינם מתיישרים לחלוטין עם העקרונות הדתיים. מנגד, במדינות אחדות, כמו בורמה (מיאנמר) וסין, המיעוטים המוסלמים זוכים ליחס נוקשה ובלתי-נסבל מצד רשויות המדינה - לעיתים הדבר מתבטא גם בגירוש כפוי תוך-כדי הפעלת אלימות אכזרית שננקטה לאחר שורה של פעולות טרור שנעשו בשם האסלאם או התבצעו על-רקע אתני. בצפון-קוריאה, הנחשבת למדינה הנוקשה ביותר בעולם בכל הקשור לפולחן-דתי, חל איסור מוחלט אפילו על הכנסת ספרי-דת לתחומי המדינה.

 

 

הדו"ח של האו"ם מציין באופן מפורש שרדיפה של רקע דתי היא איום ישיר על חופש-הביטוי. איום זה מהווה, על-פי הדו"ח, אתגר גדול הניצב בפני הקהילה הבינלאומית. לפיכך, חופש הפולחן הדתי קשור באופן הדוק למכלול של זכויות-יסוד האמורות להתקיים בכל חברה מודרנית ומתקדמת במאה הנוכחית. מעצם העלאתו של טיעון כזה, מראה בעליל על הקשיים הנערמים על קהילות מאמינות הפועלות בסביבה דתית או אתנית שונה ומאתגרת, עד כדי איום על הקיום הפיזי. אם בשליש מהמדינות הקיימות בעולם חוקקו חוקים המגבילים קהילות דתיות שונות, המשמעות היא שמאות-מיליוני בני-אדם שרויים בסכנה יומיומית, למרות מה שנראה כאילו החברה האנושית צועדת בגאון לעבר קיום סובלני יותר בין קבוצה אחת לרעותה. ולא כך היא.

 

 

לא "נוח" לתקשורת העולמית להעניק סיקור נאות בנוגע לרדיפה היומיומית והרצחנית נגד נוצרים ברחבי העולם-המוסלמי בשל הפחד להיתפס באמירות גזעניות לכאורה, והן לאור המאבקים הרצחניים בתוך האסלאם עצמו הגורמים לעשרות-אלפי הרוגים בכל שנה. לכאורה, רק כמה אלפי נוצרים נרצחים מידי שנה, וזאת לעומת רבבות רבות של מוסלמים הנרצחים בידי אחיהם לדת. כך, שלכאורה מספר הנרצחים הנוצרים "זניח" לעומת כלל הנרצחים. אולם שתיקה זו מתעלמת לחלוטין מכך שאזורים רבים ברחבי העולם-המוסלמי הפכו ל"מטוהרים" מנוצרים לאור המסע האלים והממושך שהתבצע נגד הנוכחות הדתית הנוצרית העלולה להוות איום תיאולוגי על האסלאם. יתרה מזאת, התעלמות זו מביאה לעצימת-עיניים בנוגע לדחיקתם של הנוצרים מאזורים רבים גם ברחבי אירופה בשל גלי-ההגירה העצומים של מאמינים מוסלמים ששטפו את היבשת בשנים האחרונות.

 

 

על-פי הערכות של גורמי-מחקר בארה"ב, שיעור הנוצרים באירופה בשנת 2050 עתיד לרדת לרמה של כ-65 אחוזים בלבד מכלל האוכלוסיה. זאת ועוד, בכיר בכנסייה האורתודוכסית ברוסיה טען שרוסיה כמדינה נוצרית תיעלם בשנת 2050 לאור השינוי הדרמטי המתחולל במדינה זו בתחום הדמוגרפי עקב שיעורי-ילודה גבוהים בקרב האוכלוסייה המוסלמית המתגוררת בפדרציה הרוסית. לעומת זאת, חוקרים מערביים אחדים מזהים מגמות ברורות ומובהקות של החלשת המימד הדמוגרפי האסלאמי בשל ירידה דרסטית בשיעור-הילודה בקרב מדינות מוסלמיות רבות לאור תהליכי המודרניזציה המתחוללים בהן. על בסיס זה התפתחה, בין היתר, הגישה הרואה את עלייתו של האסלאם הקיצוני-הרצחני כ"קרב מאסף" של דת הגוועת לאיטה אופן דטרמיניסטי. על-פי גישה זו המבוססת על נתונים עובדתיים, ניתן לזהות חשיבה אופטימית כלפי צביונו של העולם-הליברלי - בעשרות השנים הקרובות - לנוכח מה שנראה כרגע כאיום אקוטי על הציוויליזציה היהודו-נוצרית על כל ערכיה התרבותיים ומשאביה החומריים.

 

 

מקרה חריג של פריחה נוצרית במרחב האסיאתי מתחולל דווקא במדינת-ישראל. כך למשל, בשנת 1949 התגוררו בתחומי מדינת-ישראל 34,000 נוצרים. לשם השוואה, בשנת 2018 התגוררו בישראל 175,000 נוצרים - המהווים כ-2 אחוזים בכלל האוכלוסייה המתגוררת בישראל. זהו גידול של כ-500 אחוזים במהלך השנים האלה. לצד הריבוי הדמוגרפי, התחוללו שינויים ראויים-לציון בתחום התרבותי והכלכלי החורגים אפילו בהשוואה למה שהתחולל בישראל בשנים האחרונות. ובכן, זהו נתון בולט מאוד לנוכח חיסולן ההדרגתי של העדות הנוצריות בלבנון, בסוריה, בירדן, בעיראק, במצרים, ברשות-הפלסטינית ובמדינות מוסלמיות נוספות במרחב כולו.

 

 

המעקב אחרי מצבם של הנוצרים ברחבי-העולם דורש אמצעים מיוחדים ויכולת פיננסית איתנה, שכן ברבות מהמדינות בעולם עדיין קיים קושי רב לקבל מידע יומיומי זמין, הן בשל כשלים טכנולוגיים והן בשל מדיניות מכוונת של המדינות הנוגעות בדבר. לפני יותר מ-60 שנה נוסד בארה"ב ארגון בינלאומי בשם OPEN DOORS (עם 25 סניפים) שמטרתו היא לעקוב אחרי מצבן של העדות הנוצריות הפרוסות ברחבי-העולם. מעבר לשתדלנות של הארגון לקדם את זכויותיהם של הנוצרים ברחבי-העולם ואף לעורר את המנהיגות האמריקאית והבינלאומית להביע עמדה מוסרית ברורה בנושא, הארגון נוהג לפרסם מידי שנה דו"ח מיוחד הסוקר את מצבם של הנוצרים בכ-60 מדינות ברחבי-העולם. חשוב לציין, שאם אנחנו מתעלמים מההיבט המסיונרי של הארגון, לפרסום הדו"ח ישנה חשיבות רבה משום שהוא מעלה שוב ושוב את הבעיה בנוגע לגורלן של עדות-דתיות המתגוררות בסביבה מדינית-דתית שונה, נכון לשנת 2019. ויחד עם זאת, אי-אפשר שלא לבחון את הדברים גם מההיבט ההיסטורי, שכן הנצרות עצמה עסקה בדיכוי אכזרי במשך מאות שנים כלפי עדות-דתיות שונות והמגוונות ברחבי-העולם. הדו"ח של הארגון שפורסם בתחילת שנת 2019, לא זכה להדים רבים ברחבי-העולם. דווקא באתר המעולה בשפה האנגלית של פרופ' דניאל פייפס הפועל בארה"ב הובאה סקירה הולמת של הדו"ח, וכן גם באתר באנגלית של Breaking Israel News הפועל בעיקר בארה"ב.

 

 

מה הן הנקודות העיקריות של הדו"ח שהכיל כ-70 עמודים? על-פי הדו"ח, בשנת 2018 נרצחו 4,136 נוצרים ברחבי-העולם בשל אמונתם. בכל יום נרצחו 11 נוצרים. 2,262 נוצרים נעצרו והוכנסו לכלא בשל אמונתם. 1,266 כנסיות הותקפו ברחבי-העולם. 1 מכל 9 נוצרים ברחבי-העולם חווה רדיפה-דתית ברמה גבוהה של איום. 245 מיליון נוצרים שרויים במצב של דיכוי-דתי ברחבי-העולם.

 

 

אלה 10 המדינות הגרועות ביותר לנוצרים: 1) צפון-קוריאה. 2) אפגניסטן. 3) סומליה. 4) לוב. 5) פקיסטן. 6) סודאן. 7) אריתריאה. 8) תימן. 9) איראן. 10) הודו. במילים אחרות, 7 מדינות מתוך העשירייה הראשונה הן מדינות מוסלמיות המנהלות מסע שיטתי של דיכוי אלים כלפי העדות הנוצריות המתגוררות בתחומן.

 

 

שימו לב לעשירייה השנייה: 11) סוריה. 12) ניגריה. 13) עיראק. 14) האיים המלדיביים. 15) סעודיה. 16) מצרים; 17) אוזבקיסטן. 18) מיאנמר. 19) לאוס. 20) וייטנאם. גם במקרה הזה 7 מדינות מתוך העשרייה השנייה הן מדינות מוסלמיות או שיש בהן רוב מוסלמי כמו במקרה של ניגריה. הרשות-הפלסטינית מככבת במקום ה-49 מתוך 50 מדינות המוזכרות בדו"ח. בהתאם לרשימה זו, 34 מדינות מתוך ה-50, הן מדינות מוסלמיות המנהלות רדיפה דתית - ברמה כזו או אחרת - נגד העדות הנוצריות המתגוררות בתחומן.

 

 

הדו"ח מציין באופן מפורש את המצבן העגום של הנשים הנוצריות הנרדפות לא רק בשל דתן, אלא גם בשל היותן נשים. זוהי נקודה הראויה לציון, משום שבמדינות האלה, בכל יום נאנסות 6 נשים, או שהן סובלות מהטרדות מיניות, או שהן נאלצות להתחתן בכפייה עם גבר מוסלמי. גורמים נוספים מציינים שקשה מאוד לעקוב אחרי האירועים האלה בשל קשר-השתיקה האופף את החברה המוסלמית כולה המסתייעת בשלטון אוהד ותומך. ויחד עם זאת, הנושא הזה הופך להיות רלוונטי יותר ויותר גם בכל המדינות הליברליות בהן מתגורר מיעוט מוסלמי משמעותי.

  

==

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי במדינות נוספות", מגזין המזרח-התיכון, 15 במרץ 2019.

 

 sellayohai@gmail.com

 

שתפו את המאמר בפייסבוק


   

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • תיקון קטנטן
  • תיקון
גלריית המגזין

 

20 בספטמבר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 200 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תרומה למגזין המזרח-התיכון