כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
המשמעות האמיתית של הטרור האסלאמי באפריקה
חוק הזנות - האובססיה הפורנוגרפית של חברי-הכנסת
על שופטים, על פילים ועל הוצאת-דיבה תקשורתית
דיור בר-השגה והחיים בתל-אביב האפריקאית של ישראל 2011
הפוליטיקה הבינלאומית הצבועה מאחורי המספרים המדהימים
התרבות הגרמנית משכתבת את ההיסטוריה הגרמנית
מדינה יהודית - המודל הישראלי בהשוואה למודל השבדי
השילוש-הקדוש הגרמני – גרמנים, ישראלים ופלסטינים
החוקה האמריקאית - חוקה לכל עת
50 שנים לתבוסה הגדולה של הלאומיות הערבית – יוני 1967
הברק אינו מכה פעמיים - תרבות פוליטית בישראל
ארה"ב ומערכת הבחירות בלבנון
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ינואר 2012
ניוט גינגריץ´ - חריקה או בשורה בפוליטיקה האמריקאית?
הפוליטיקה של התכנון הכלכלי והחברתי בישראל
גלגולו של השם קע"ם, היא - הקהילייה-הערבית-המאוחדת
כפרים ערביים על אדמה יהודית
אנגלה מרקל – בין משבר הפליטים לאיומי הטרור האסלאמי
תאונות דרכים בעולם-המוסלמי - רוצחים בשם אללה

יחסי ישראל ארה"ב – האם עלינו לומר שלום לתהליך השלום?

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר

07.06.2011


 

 

בתום הנאומים ובשוך מחיאות הכפיים כדאי לחזור למציאות ולהעלות את השאלה מה הלאה. אובמה אמר את דבריו, נתניהו אמר את שלו - כל אחד חזר על משנתו. מנקודת-מבט רטורית גרידא, התוצאה היא, לדעתי, תיקו עם יתרון קל לנתניהו. מנקודת מבט של תוכן הדברים, אינני חושב שנתניהו הצליח לשנות במה שהוא את עמדתו של אובמה. בכל זאת היה לו הישג מרשים אחד - נראה שאובמה הפנים סו"ס את העובדה שנתניהו איננו בר כיפוף כפי שזה נראה בעבר. שצריך יותר מאשר גסות רוח על מנת להשיג ממנו מה שהוא. ישראל חדלה להיות המקום היחיד בעולם בו לוקחים את אובמה ברצינות, ונתניהו הצטרף לשורה ארוכה של מנהיגים בעולם שאמרו ואומרים לאובמה "תקפוץ לי". אבל כל אלה הם רק ניואנסים. בשורה התחתונה דיבורים הם רק דיבורים ומה שקובע, או יותר נכון מה שיקבע, הם המעשים. כרגע עדיין לא ברור איך הדיבורים יתורגמו למעשים. שאלת השאלות היא כיצד תשפיע ההתגוששות הרטורית על היחסים בין שתי המדינות, ובמיוחד האם יש סיכוי שאי פעם נגיע למצב בו המושג "תהליך השלום" יצדיק את שמו.

 

באשר למצב הכללי של יחסי ישראל ארה"ב, קשה לראות את הדברים באור ורוד. השאלה היא אם יהיה רע או אם יהיה רע מאוד. בכל מקרה, בטוח שלא יהיה טוב. הסיבה היא אופיו של אובמה. הוא אדם מאוד ארוגנטי, והוא לא אוהב לצאת ממחלוקת כשידו על התחתונה (זה בלשון המעטה). להודות בטעות זה פשוט לא ב-DNA שלו. בהרבה מערכות היררכיות להיות צודק בוויכוח עם הבוס זה מתכון לסיום הקריירה - הבוס לא תמיד צודק, אבל הוא תמיד הבוס. אובמה איננו הבוס של נתניהו, אבל היחסים בין ישראל וארה"ב אינם רחוקים מזה, לארה"ב יש גם אינטרסים נוספים באזור, אינטרסים שאינם קשורים לישראל, אותם אובמה חייב לקחת בחשבון. יתרה מזאת, אובמה הוא אדם נקמני ונוטר. הוא לא שוכח. התבטאויות בתקשורת האמריקאית כמו "נתניהו עשה לאובמה בית ספר" (רש לימבאו - Rush Limbaugh, שדרן רדיו פופולארי - יותר מ-600 תחנות וקהל מאזינים המוערך בלמעלה מ 40 מיליון), או "נתניהו בנאומו הוציא למדיניות-החוץ של אובמה את הקישק'ס" (eviscerated President Obama's foreign policy) רק מוסיפות שמן למדורה. החשבון יוגש במוקדם או במאוחר - אולי לא לפני נובמבר 2012, אבל זה יבוא. במה בדיוק זה יתבטא? אני מעדיף לא לנחש. בינתיים צריך להתפלל שאחרי הבחירות השאלה הזאת לא תהיה יותר רלוונטית.

 

אינני חושב שלאובמה יש מה שהוא אישי נגד מדינת-ישראל או נגד היהודים בכלל, או נגד נתניהו בפרט, אם כי אי-אפשר לא לראות שבין שני האישים האלה אין "כימיה". זה לא שונה בהרבה מהיחסים המתוחים ששררו בין שמיר לבין בוש האב ומזכיר המדינה שלו, ג'ים בייקר. אף נשיא אמריקאי לא ניהל את מדיניות החוץ של ארצו ע"פ האהדה או האי-אהדה שלו לישראל וליהודים, למעט אולי הנשיא קרטר, אבל זה באמת מקרה חריג. כל הנשיאים שהיו לארה"ב מאז שמדינת-ישראל הופיעה על המפה ניהלו את מדיניותם ע"פ מה שהם ראו כאינטרס של אמריקה, וכך זה צריך להיות. בשביל זה הם נבחרו לתפקיד. אם הם טעו או קראו לא נכון את המציאות זו זכותם. לאובמה יש השקפת-עולם משלו על מעמדה של ארה"ב בעולם ואיך צריך לנהל את מדיניותה. זו השקפת עולם השונה באופן מהותי מזו של כל קודמיו בתפקיד, והוא נוהג בהתאם להשקפתו זו. המדיניות בה אובמה נוקט במסגרת יישום השקפת עולמו גורמת לו לפגוע בצורה בוטה כמעט בכל בעלות הברית המסורתיות של ארה"ב. בשל התלות שלה בארה"ב, מדינת ישראל נפגעת יותר מאחרות, אבל זה הכל.

 

אני חייב להוסיף כאן הסתייגות. ייתכן שאני טועה לגבי היחס האישי, ואובמה הוא בכל זאת מהדורה חוזרת של קרטר. הבעיה היא שגם אם זה נכון, עדיין אין לישראל הרבה מה לעשות. הציבור האמריקאי בחר באובמה וצריך לחיות עם זה. אם הוא ייבחר לתקופת כהונה שנייה צריך יהיה לחיות עם זה עוד ארבע שנים.

 

לסיום החלק על יחסי ישראל ארה"ב, ברצוני להפנות את תשומת הלב למאמר מעניין שהתפרסם לאחרונה בעיתון "הארץ" (http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1229739.html), המאמר נכתב ע"י לי-און הדר, ישראלי החי בארה"ב ומועסק ע"י אחד ממכוני החשיבה (Think tanks) בוושינגטון. המאמר משווה את יחסי ישראל ארה"ב עם היחסים שהיו לארה"ב עם דרום-וייטנאם בתקופת הנשיא קנדי ונגו-דין דיים. הנקודה העיקרית במאמר עוסקת בדרך בה ארה"ב השיגה את החלפת המשטר (regime change) כשהשליט הוייטנאמי סרב לרקוד לפי החליל שלה. המלחמה בוייטנאם נמשכה כמעט עשר שנים נוספות, אבל תהליך ההתמוטטות של מגדל הקלפים הוייטנאמי החל עם החלפת המשטר שם. מהמאמר ניתן ללמוד עד היכן ממשלים אמריקאים היו מוכנים ללכת בעבר על מנת להשיג את מטרותיהם. הדברים נשמעים מאוד קיצוניים ובלתי מתקבלים על הדעת (Far fetched). המצב אז איננו דומה למצב היום (אף פעם אין זהות מלאה בין מצבים שונים בהיסטוריה) וגם הזמנים השתנו, אבל התבטאותה של סמנתה פאואר (Samantha Power), יועצת בכירה במועצה לביטחון לאומי של אובמה, שעל ארה"ב לנהוג במזרח התיכון כפי שהיא נהגה בקוסובו איננה נשמעת טוב, במיוחד לאור העובדה שהיא אפילו לא טרחה להסתיר לאיזה מהצדדים בסכסוך היא התכוונה. לא נעשה כל ניסיון להסתיר את מעורבותו של ממשל קלינטון במערכת הבחירות שהביאה להחלפתו של נתניהו בברק ב 1999. 

 

את גישתו של אובמה לפוליטיקה אפשר למצות במשפט קצר אחד מי שלא עושה, לא טועה. כבר בשלב הראשון, בתקופת כהונתו כסנטור במדינת אילינוי, הוא נהג להצביע נוכח (present) בכל נושא שהיה שנוי במחלוקת. "נוכח" זה אפילו לא "נמנע". הוא הצביע כך קרוב למאתיים פעם (!). הוא המשיך בקו הזה גם אחרי שנבחר לסנאט של ארה"ב. שם זה בלט פחות כי הוא כיהן כסנטור זמן קצר בלבד. מאז כניסתו לבית-הלבן, הימנעות מנקיטת עמדה או צעדים מעשיים כל שהם עד שהנסיבות אינן מותירות לו ברירה היא המגמה השלטת, וגם אז, אם רק אפשר, אובמה מסתפק בנשיאת נאום. הוא מאמין גדול בכוחה של הרטוריקה, במיוחד זו שלו, להזיז דברים. גם כשמדובר בנאומים הוא יותר נגרר מאשר יוזם. את נאום "אביב העמים" בעולם הערבי שהוא נשא במחלקת המדינה ב-19 במאי, קרוב לוודאי שאובמה היה דוחה למועד יותר מאוחר אלמלא הוא היה חש צורך להכין "קונטרה" להופעתו של נתניהו בפני הקונגרס. נתניהו "החזיר" לאובמה במטבע שלו - במקום להציג מדיניות, גם הוא נשא נאום. אובמה לא ציפה לזה.   

 

יש בכל זאת הבדל מהותי בין הגישות של שני הנואמים. נתניהו הקדיש את נאומו לסכסוך, נושא שמלכתחילה היה מטרת בואו לארה"ב. הוא פרט שורה של נקודות שבלי למצוא להן פיתרון אין כל סיכוי ליישב את הסכסוך - מה שבז'רגון "השלום" נהוג לכנות "ליבת הסכסוך". אפשר להתווכח מכאן ועד להודעה חדשה אם הוא היה צריך להציע צעדים מעשיים, אם הוא צריך להציע "מחוות", אם הוא היה צריך לנקוט ב"יוזמה" מהפכנית, אם הוא היה צריך לעשות "צעדים מעוררי אמון", או אם הוא היה צריך "להתחייב" על מה שהוא וכו' וכו' וכו'. אבל הוא לא דבר בנאומו על טימבוקטו. דבריו הוקדשו לנושא. אובמה, לעומת זאת, רואה בנאום אמצעי להסחת הדעת מאוזלת ידו בתחום המעשה (זה נכון לכל הנושאים בהם הוא נוגע), במסגרת הזאת, העיסוק בבעיה הפלשתינאית הוא אמצעי להסחת הדעת מנושאים אחרים, הרבה יותר רציניים, בהם הוא נמנע מלגעת. נאום ה-19 במאי במחלקת המדינה היה אמור לעסוק ב"אביב העמים" בעולם הערבי, בפועל - "גבולות 1967" זה כל מה שנותר בזיכרון. בתום פרק הנאומים, אובמה יצא למסע בארצות אירופה שגולת הכותרת שלו הייתה ישיבה של גוש המדינות העשירות - ה-G-8. הפגישה הזאת הייתה אמורה לעסוק בבעיות מפתח כלכליות בפניהן העולם ניצב. בפועל - סוגיית הגבולות של מדינה פלשתינאית, שאולי תקום אי פעם, היא הנושא היחיד שזכה לכיסוי תקשורתי ושאליו התייחסה הודעת הסיכום של הפגישה. על בעיות הכלכלה ידונו בהזדמנות אחרת.  

 

מטבע הדברים, הסכסוך הערבי-ישראלי תופס מקום מרכזי במערכת היחסים בין ישראל וארה"ב. החידוש של אובמה הוא השימוש השיטתי בסכסוך כאמצעי להסחת הדעת מחוסר היכולת או חוסר הרצון שלו להתמודד עם הבעיות היותר רציניות בהן עליו לטפל כנשיא ארה"ב. אובמה לא המציא את זה. היו לכך תקדימים בעבר. למשל בתקופת קלינטון, מזכירת המדינה, מדלין אולברייט, "הסבירה" את חוסר התגובה של ארה"ב על ניסיון התנקשות בנשיא לשעבר בוש האב ע"י סדאם חוסיין, בכך ש"סרבנותו" של נתניהו מנעה גיבוש תמיכה של ארצות-ערב בצעדים נגד הרודן העיראקי (לשם השוואה, חילוקי הדעות שהיו אז עם הממשל לגבי גודל השטח שישראל הייתה אמורה למסור לפלשתינאים ביהודה ושומרון היו בין ספרה אחת - באחוזים - או שתיים . . .).

 

השימוש בבעיה הפלשתינאית כאמצעי להסחת הדעת (WMD - Weapon of Mass Distraction) הפך אצל אובמה לאמנות. מצד שני, העיסוק הבלתי פוסק שלו בנושא, עיסוק הגובל באובססיה, מעלה את האפשרות שהוא בכלל לא מעוניין במציאת פיתרון. זה לא כל כך אבסורדי כמו שזה נשמע, מה גם שכמו כל פוליטיקאי, האג'נדה של אובמה איננה בהכרח מה שהוא אומר.

 

אובמה נמצא בעיצומה של מערכת בחירות לתקופת כהונה שנייה. מועמד לנשיאות נבחר על סמך הבטחות, נשיא נבחר לתקופת כהונה שנייה על סמך מאזן הישגיו - הרקורד שלו (ישנה כמובן גם אפשרות נוספת, נשיא מכהן יכול להיבחר בזכות זה שאין לו מתחרה רציני - ברירת המחדל. אבל לסמוך על זה, זה הימור מאוד מסוכן). מאזן הישגיו של אובמה בשנתיים וחצי הראשונות לכהונתו הוא דל ביותר (זה בלשון המעטה). בזמן שנותר עד הבחירות אין לו כמעט שום סיכוי לתקן את זה. יתרה מזאת, הוא לא קיים אף אחת מההבטחות שהוא פזר ביד נדיבה במהלך מערכת הבחירות של 2008. בנתונים האלה, הבעיה הפלשתינאית והשימוש שאובמה עושה בה היא ממש מציאה.

 

לכאורה אובמה היה צריך לחתור למציאת הסדר כל שהוא - כי זה היה מעשיר את סל "ההישגים" שלו שכרגע הוא ריק מתוכן. אבל זה לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע. הסדר זה לא פתרון. על האחרון אף אחד לא מדבר. לא הקשקשנים של קדימה, לא הברברנים של התקשורת ואפילו לא ההזויים של השמאל הישראלי. מה שכולם מתכוונים לו זה איזה שהוא הסדר חלקי אותו אובמה יוכל לכפות על נתניהו אם הוא רק יכופף לו את היד מספיק חזק. הבעיה כאן היא שזה לא עונה על הצרכים של אובמה. מעבר לעובדה שמדיניות החוץ איננה בראש מעייניו של הבוחר בארה"ב, ל"הישג" כזה, גם כאשר מתלווה אליו מיטב הספין, יש תוחלת חיים קצרה מאוד (עיין ערך חיסולו של בן-לאדן). שניים שלושה ימים - מקסימום שבוע, של כותרות והנושא יורד מעל סדר היום. אובמה זקוק למה שהוא יותר מוצק. עד הבחירות יש 18 חודשים. מה אובמה יעשה בזמן הנותר? אם יהיה הסדר במזרח-התיכון האבטלה לא תמשיך לצמוח? אם יהיה הסדר במזרח-התיכון החוב הלאומי לא ימשיך לתפוח? ומה עם מחירי הדלק? ומה עם מחירי המוצרים בסופר מרקט? ומה עם ההסתבכות הבלתי מובנת - וכנראה גם לא חוקית - במלחמת האזרחים בלוב. הסדר במזרח-התיכון לא ייתן תשובה לאף אחת מהבעיות וגם לא לבעיות אחרות שעשויות להתעורר. חיפוש אחרי הסדר זה כבר סיפור אחר. חיפוש לא מסתיים ביום אחד וגם לא בשבוע. חיפוש דורש זמן, ואפשר ל"מתוח" אותו כמעט בלי גבול. ומה בינתיים? נשיא מחפש אינו יכול לעסוק ב"קטנות" (Mundane problems). הציבור יקבל את זה בהבנה - זה מה שאובמה מקווה. הבעיה הפלשתינאית היא עבור אובמה התרנגולת המטילה ביצי זהב. הוא לא יזדרז לשחוט אותה ע"י מציאת/כפיית הסדר. זה מסביר מדוע כל הצעדים בהם אובמה נקט עד היום, נראים יותר כמאמצים להנצחת הסכסוך מאשר כניסיונות ליישב אותו.  

 

אימרה אנגלית ידועה היא אם יש רצון, מוצאים את הדרך (Where there's a will, there's a way). לא נראה היום שמחפשי הפתרון לבעיה הפלשתינאית אינם מוצאים את הדרך רק בגלל שמפת הדרכים איננה ברורה מספיק (מה גם שהיום אפשר להיעזר ב GPS. . . .)

 

לגישתו זו של אובמה שותפים במידה כזאת או אחרת גם גופים אחרים המנסים "לסייע" לטיפול בסכסוך (מספרם של אלה הוא כחול אשר על שפת הים). לכל אחד מאלה מניעים משלו. ניתוח מלא ומפורט של מניעיהם של כל הבוחשים בקלחת הוא מעבר ליכולת אנוש. דבר אחד אפשר לקבוע בוודאות, אצל אף אחד זה לא נובע מאהבת יתר של הפלשתינאים. גם כאשר מדובר בממשלות ערב.

 

קשה להיות אופטימי לגבי העתיד. אולי פעם יהיה טוב, אבל קרוב לוודאי שלפני שיהיה טוב יהיה הרבה יותר רע. ייתכן מאוד שמה שדרוש זו נכּבה נוספת - אמיתית ולא מדומה, על מנת שהפלשתינאים ישלימו סופסוף עם קיומה של מדינת-ישראל ויבינו שהם צריכים לחיות אתה.

 

בחזית הפנים במדינת ישראל, המצב עוד יותר גרוע. עבור ציבור שלם של מתיימרים לדבר בשם השלום, העיסוק בשלום איננו אלא כלי ניגוח פוליטי.  שלא לדבר על כך שזאת פעילות המפרנסת בכבוד את העוסקים בה. כל זב ומצורע הוא "פעיל שלום". הוא נוקט ביוזמות, ליצירתיות שלו אין גבולות, הוא מפגין בכיכרות, הוא נושא את דבריו מעל במות, ואת ה"מכשול לשלום" הוא מוקיע בראש חוצות. נתן אלתרמן כתב על כך את השורות הבאות:

 

אז אמר השטן:

הנצור הזה איך אוכל לו,

אתו האומץ וכשרון המעשה

וכלי מלחמה ותושיה עצה לו.

ואמר: לא אטול כוחו

ולא רסן אשים ומתג,

ולא מורך אביא בתוכו,

ולא ידיו ארפה כמיקודם,

רק זאת אעשה: אכהה מוחו

ושכח כי איתו הצדק.

==

מאת: ד"ר ישראל בר-ניר, "יחסי ישראל ארה"ב - האם עלינו לומר שלום לתהליך השלום", מגזין המזרח התיכון, 7 ביוני 2011.

 

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • מומלץ
  • המדיניות של אובמה לא מפתיעה
  • אובמה
גלריית המגזין

 

17 בינואר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 85 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006