כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תמיכה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
נאום נסראללה והחלטות הג´י-8
פוליטיקה ותקשורת בזירה הבינלאומית - נתניהו כמשל
פוקס ניוז - פטריוטיזם אמריקאי ללא התנצלות
תאונות דרכים בעולם-המוסלמי - רוצחים בשם אללה
הטרור האסלאמי "מטריד" את הממשל האמריקאי
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
נשיאים, ראשי ממשלה ומפלגות בסוריה: משנת 1946 ועד לשנת 2000
מ"האביב הערבי" לאפלה גרעינית אסלאמית בחסות איראנית
ברק חוסיין אובמה בין אפגניסטן לפקיסטן
ועידת הפת"ח ועליסה בארץ הפלאות
ביקור בוש - סיקור תקשורתי מביש ואלים
חדשות המזרח התיכון
אנטישמי הוא לא רק מי שדוחף יהודי לתנור
הקשר בין עיתון ידיעות אחרונות לחאג´ אמין אל-חוסייני
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ספטמבר 2010
אנטומיה של ג´יהאד עולמי לאור המקרה ההודי
בנזיר בוטו נרצחה בפיגוע התאבדות
מה שח"כ עזמי בשארה לא רצה לראות בסוריה
ההתקפה הישראלית על לבנון והתקשורת הערבית
תימן - בין אל-קאעידה לטרור שיעי

אחמד ג´עברי - ראש הזרוע הצבאית של תנועת החמאס

מאת: ד"ר יוחאי סלע

13.01.2009


 

 

 

כאשר ייצא אחמד אל-ג'עברי ראש הזרוע הצבאית של החמאס ממחבואו, מה הוא יגלה סביבו לאחר עשרות ימים של פעילות צבאית שהחלה ב-27 בדצמבר 2008 במתקפת-פתע של חיל-האוויר הישראלי? איך תנהג בו האוכלוסייה הפלסטינית לאור המראות הקשים הנשקפים לעיני-כל בעיר עזה ובסביבותיה? אך מעל הכל, נשאלת השאלה, איך הצליח אל-ג'עברי לגרור את תושבי עזה לתהומות שכאלה?

 

לאחר סדרה ארוכה של חיסולים שבוצעו בידי ישראל בתחילת העשור האחרון נגד בכירי החמאס, התמנה אחמד ג'עברי בשנת 2003 לראש הזרוע הצבאית של החמאס, וזאת לאחר פציעתו הקשה של מוחמד דֵף בעקבות ניסיון התנקשות נוסף שנעשה בידי ישראל. דֵף התמנה לאחראי על "האקדמיה הצבאית של החמאס" שתפקידה היה להעניק הכשרה לאלפי הפעילים לקראת לחימה בישראל. אולם, תפקידו האמיתי של דֵף היה מעין מפקד-על של כל הכוחות הצבאיים הסרים למרותה של תנועת החמאס בעזה. עד למינויו של ג'עברי, הזרוע הצבאית פעלה בחשאיות רבה תוך כדי מידור גבוה גם על חשבון חילופי מידע בסיסי עם הזרוע המדינית של התנועה בעזה ובדמשק. גיוס הפעילים התבצע על בסיס של היכרות אישית-משפחתית, דבר שייצר לשירותי-הביטחון הישראלים אתגר רציני שדרש משאבים מיוחדים ותחכום מבצעי רב.

 

ג'עברי, בן 50, יליד סג'עייה, ביקש להפוך את הזרוע הצבאית של החמאס מגוף קטן וממודר, לארגון עממי גדול יותר בעל  סממנים מובהקים של צבא סדיר הנטוע היטב בתוך האוכלוסייה המקומית על-פי הדוקטרינה האיראנית. נקודת-ההנחה הבסיסית הייתה, שזה רק עניין של זמן עד שהחמאס יצליח לשלוט על כל רצועת-עזה שתהווה מקפצה לעבר יהודה ושומרון - דהיינו, לעבר האזורים הנמצאים תחת שליטתה של הרשות הפלסטינית של מחמוד עבאס (אבו-מאזן).

 

עזה במלכודת הדוקטרינה האיראנית

בינואר 2006, תנועת החמאס זכתה בבחירות שנערכו ברשות הפלסטינית שבמהלכן היא זכתה ב-75 מושבים בפרלמנט הפלסטיני לעומת 43 מושבים בהם זכתה תנועת הפת"ח. לאור תוצאות הבחירות המפתיעות, ההלם ברשות הפלסטינית היה גדול. בדצמבר 2006, החלה בעזה מלחמת-אזרחים בין אנשי החמאס לבין חברי תנועת הפת"ח שגבתה את חייהם של עשרות אנשים, רובם מאנשי הפת"ח. ביוני 2007, תנועת החמאס בעזה ערכה הפיכה צבאית אלימה שבמהלכה נתפסו כל מוקדי הכוח של הפת"ח בקלות רבה מידי. מאות מיליוני הדולרים שזרמו למנגנונים של מחמוד דחלאן, איש הפת"ח, ירדו לטמיון. בשל כך, מחמוד עבאס הודיע ב-14 ביוני על הוצאת החמאס וכל ארגוניו מחוץ לחוק. בכך, למעשה הושלמה הקמתו של בסיס צבאי איראני בגבולה הדרומי של ישראל, ודומה היה שאיראן החליטה להילחם בישראל עד העזתי האחרון.

 

שיתוף-הפעולה ההדוק בין איראן וחיזבאללה לבין תנועת החמאס לא איחר לבוא. מאות אנשי חמאס קיבלו הכשרה באיראן, וכן יועצים צבאיים מחיזבאללה הגיעו לעזה כדי להעניק לאנשי החמאס את הידע שהם צברו לאור העימותים הצבאיים עם ישראל. לדוקטרינה האיראנית ישנם קווים אחדים פשוטים בתכלית - דהיינו, המהפכה האסלאמית עולה בחשיבותה על כל מהלך פוליטי או לאומי מקומי; אין חשיבות לנפגעים מקרב האוכלוסייה המקומית, שכן תפקידם העיקרי הוא בהנעתה של המהפכה האסלאמית בכל אתר ואתר (במילים פשוטות, הם משמשים כ"בשר תותחים"); כל מתקן אזרחי יכול לשמש פלטפורמה לפעילות צבאית ומלחמתית נגד אויבי האסלאם; נקיטת טון נוקשה, רהבתני ומתריס כחלק מהלוחמה הפסיכולוגית המופעלת נגד אויבי אומת האסלאם. הדוגמא הבאה תבהיר מעט את התמונה בעניין זה: בתקופת מלחמת איראן-עיראק (1988-1980), השלטונות האיראניים הפיצו סיפור על אם איראנית שארבעה מילדיה נפלו בזה אחר זה בקרבות העזים שהתנהלו נגד עיראק. לטענת השלטונות האיראניים, האם ייחלה שגם בנה החמישי והאחרון ייפול בקרב למען אללה, הג'יהאד והאסלאם.

 

בעזרת הסיוע האיראני, החל אחמד ג'עברי לבנות את המערך הצבאי הן מבחינת סדר-הכוחות (פלוגות, גדודים וחטיבות) והן בבחינת הכנת השטח מבחינה אופרטיבית. הזרוע הצבאית של החמאס התמקדה בכמה נושאים עיקריים: לוחמה תת-קרקעית; הקמת מערך אנטי-טנקי נגד השריון הישראלי; הקמת מערך רקטי צפוף לטווחים שונים; וכן, איסוף מידע מודיעיני על ישראל ועל המערך הצבאי הישראלי הפרוס סביב עזה. 

 

לקראת סוף הפסקת-האש השברירית שהסתיימה בדצמבר 2008, אחמד ג'עברי היה יכול להודיע לזרוע המדינית של החמאס שהמערך הצבאי שנבנה בעמל רב, מוכן לקראת השלב הבא במלחמה נגד ישראל. תחת פיקודו של אל-ג'עברי, עזה נהפכה למנהרת-תופת אחד גדולה - ערוכה ומוכנה היטב לקראת הבאות. הפרזותיו הרבות של ג'עברי בנוגע למערך הצבאי של החמאס, קיבלו "חיזוקים" תקשורתיים מכלי התקשורת בעזה ומתחנת אל-ג'זירה הלוויינית שסיקרה את ההכשרה המקיפה שעברו מחבלי החמאס באקדמיות הצבאיות בעזה. לעומת זאת, אנשי הפת"ח הפגועים, שברחו בבושת-פנים מעזה ביוני 2007, הפיצו ידיעות על מעלליו של אל-ג'עברי שנתפס בעיני רבים כאדם מושחת העוסק בהברחת סמים ובגניבת דלק שהועבר מישראל לעזה. ביוני 2008, הועלתה ההשערה שג'עברי יוחלף בשל מעלליו, אך אנשי הזרוע המדינית של החמאס לא יכלו לפעול בנדון בשל עוצמתו הרבה של ג'עברי שהושגה בעיקר בשנתיים האחרונות.

 

ג'עברי הבטיח לראשי החמאס בעזה ובדמשק שהמערך הצבאי של החמאס, הנטוע היטב בתוך האוכלוסייה המקומית, יפעל כהלכה ביום פקודה. ברוח זו, ג'עברי נטע בלב שומעיו שבכל עימות שיתפתח עם ישראל, העורף הישראלי יקרוס באבדות כבדות וטנקים ישראלים יתרסקו אל מול החומה הצבאית של החמאס - אם ובמידה ישראל תחדור לתוך השטח העזתי המבוצר היטב. על בסיס הנחותיו של אל-ג'עברי, אנשי הזרוע המדינית של החמאס בעזה ובדמשק ביקשו לנהל עימות צבאי פרובוקטיבי נגד ישראל "על אש קטנה", מתוך נקודת-הנחה שישראל חוששת מאוד להרחיב את העימות בעזה לאור לקחי מלחמת לבנון השנייה. אל-ג'עברי וחבריו בחמאס, לא שיערו שישראל החליטה לשנות את הכללים לחלוטין, וזאת לאחר 8 שנים של סבל ואימה שעברו על תושבי הדרום החיים במדינת-ישראל.

 

לאור מה שהתחולל בעזה בשבועות האחרונים, סביר להניח שישנם אנשים רבים בעזה וברשות הפלסטינית, המעוניינים שישראל תפתור להם את הדילמה הקשה מה לעשות עם  אחמד אל-ג'עברי לאחר שהוא יצוץ ממחבואו עם סיום המערכה הצבאית בדרום.

--

עדכון מגזין המזרח התיכון: אחמד ג'עברי חוסל בידי ישראל ב-14 בנובמבר 2012.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "אחמד ג'עברי - ראש הזרוע הצבאית של תנועת החמאס", מגזין המזרח התיכון, 13 בינואר 2009.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • ג\'עברי
גלריית המגזין

 

18 באוקטובר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 221 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תמיכה במגזין המזרח-התיכון