כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תמיכה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
נאום נסראללה והחלטות הג´י-8
פוליטיקה ותקשורת בזירה הבינלאומית - נתניהו כמשל
פוקס ניוז - פטריוטיזם אמריקאי ללא התנצלות
חדשות המזרח התיכון
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
תאונות דרכים בעולם-המוסלמי - רוצחים בשם אללה
ברק חוסיין אובמה בין אפגניסטן לפקיסטן
הטרור האסלאמי "מטריד" את הממשל האמריקאי
נשיאים, ראשי ממשלה ומפלגות בסוריה: משנת 1946 ועד לשנת 2000
מ"האביב הערבי" לאפלה גרעינית אסלאמית בחסות איראנית
אנטישמי הוא לא רק מי שדוחף יהודי לתנור
אובמה נפל למלכודת הערבית למרות הזהרתו מפניה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש דצמבר 2010
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ספטמבר 2010
ועידת הפת"ח ועליסה בארץ הפלאות
אנטומיה של ג´יהאד עולמי לאור המקרה ההודי
ביקור בוש - סיקור תקשורתי מביש ואלים
בנזיר בוטו נרצחה בפיגוע התאבדות
מה שח"כ עזמי בשארה לא רצה לראות בסוריה
הקשר בין עיתון ידיעות אחרונות לחאג´ אמין אל-חוסייני

אל-ג´זירה משרתת את האינטרס הישראלי

מאת: ד"ר יוחאי סלע

07.01.2009


 

 

 

בעקבות הקריאות לסלק את אל-ג'זירה ולהגביל את שידוריה בישראל, יש צורך לבחון את הדבר מעבר לחשיבה הקונבנציונאלית שלנו ולראות האם בעקיפין אל-ג'זירה משרתת את האינטרס הישראלי. אין צורך להביט על העניין רק מהפריזמה הצרה של "חופש דיבור" וחופש העיתונות, אלא דווקא הרחק מעבר לכך.

 

עשרות ומאות מאמרים התפרסמו בשפות שונות של תפקידה התקשורתי של אל-ג'זירה שהוקמה ב-1996 על-ידי אמירות קטאר - חלק מהמאמרים שהתפרסמו בעולם-הערבי הוזמנו במיוחד בידי השליטים שנפגעו או נהנו ממנה. אחת מהמטרות המוצהרות של התחנה הייתה "לפתח את השיח הליברלי בעולם-הערבי", ואולי בשל כך היא נהפכה עם הזמן גם ל"מדורת השבט" של העולם-הערבי. כך למשל התפרסמו דבריה הנוקבים של ד"ר וואפה סולטן על העולם-הערבי שעוררו הדים עזים בעולם כולו ובמיוחד בישראל.

 

בדומה למה שמתחולל בישראל בקשר לתחנה זו, גם בתקשורת הערבית עצמה מוטחת ביקורת נוקבת על הסיקור העיתונאי של כתביה והתכנים האלימים שהיא מעבירה לכל בית בעולם-הערבי. זאת ועוד, בתקופת מלחמת-המפרץ השנייה, דומה היה כי נפרצו לחלוטין הקודים האתיים התקשורתיים של התחנה לנוכח הפלישה האמריקאית לעיראק, שהעלו את חמתם של האמריקאים עד כדי הרהורים רמים על רצונם להפציץ את התחנה מהאוויר כדי להשתיקה.

 

נבחן לרגע, בשיקול-דעת, את תפקידה של התחנה לאור המערכה האחרונה בעזה. אולם תחילה עלינו לשאול את עצמנו מה הן המטרות העיקריות של ישראל במלחמה, ומהן לגזור את המשמעות הנלוות לכך. מדינת-ישראל יצאה למערכה צבאית נגד החמאס לא רק בשל הרצון להביא שקט לתושבי הדרום, אלא גם למוטט את הזרוע הצבאית של החמאס, המתפקדת בדומה לחיזבאללה כדיביזיה איראנית.

 

בהתאם לדבריהם של אישים איראנים, המשך שלטונה של תנועת החמאס בעזה מהווה חלק אינטגראלי מהביטחון-הלאומי האיראני, ובשל הנתון הבסיסי זה, אנשי החמאס זכו לתמיכה רחבה ונדיבה מאיראן, מסוריה ומחיזבאללה. המשמעות של הדבר היא שהמערכה הצבאית נגד חמאס חורגת הרבה מעבר להיבט המקומי הצר, ויש למלחמה הזו השלכות מרחיקות-לכת בדומה למה שהתחולל במלחמת לבנון השנייה. לפי שעה, חיזבאללה נוצר את נשקו בימים אלה והוא מתלבט קשות האם להגיש סיוע לאנשי החמאס הנואשים בעזה. אם כך, מאיין נובע ההיסוס הזה? ובכן, ההרס שהמיט חיזבאללה על תושבי לבנון בעקבות הימורו הכושל של חסן נסראללה היה קשה מנשוא. כל הרשתות הערביות העבירו בשידורים ישירים את המראות האלה ללא הרף במשך שעות וימים רבים. תחנות אל-ג'זירה ואל-מנאר (של חיזבאללה) התנדבו להוביל את השידורים האלה בניסיון נואש להציג את התבוסה של חסן נסראללה כ"ניצחון אלוהי" על ישראל, אולם בעקיפין הן תרמו להגברת הפחד של האוכלוסייה השיעית מתגובתה הקשה של ישראל.

 

רק תתארו לעצמכם את התמונה הבאה לאור המערכה האחרונה המתחוללת בעזה: חיילי צה"ל נלחמים במחבלי החמאס המסתתרים מאחורי האוכלוסייה המקומית, אך מאומה מזה לא מועבר לציבור הרחב בעולם-הערבי. לעומת זאת, אל-ג'זירה מעבירה בשידורים ישירים צילומים של כל טיל ושל כל פצצת מרגמה המונחתים על העורף הישראלי. בעזרת טכניקות בימוי מרהיבות, כתבי אל-ג'זירה היו מכינים קליפים מהירים של האירועים בדרום-הארץ כמו ירי מסיבי, בתים פגועים והרוסים, אוכלוסייה ישראלית מבוהלת, פינויים היסטריים והמוניים של נפגעים שרובם נפגעי חרדה, ועוד ועוד. שדרני התחנה היו מציינים בסיפוק כי רבים מתושבי הדרום נסו על נפשם בשל הפחד הגדול שנפל עליהם לאור המתקפה היוזמה של החמאס. אם אל-ג'זירה הייתה נוהגת כך באמת, סביר להניח שהדבר היה מדרבן באורח-ניכר את המוטיבציה של ארגוני הטרור והמדינות הציר-הרדיקלי להצטרף להמולת המלחמה המתחוללת בדרום. מאות אלפי מוסלמים היו יוצאים לרחובות כדי לקרוא לממשלותיהם להצטרף למלחמה כדי למחות את חרפת התבוסות של ימי עברו.

 

לפני פרוץ המערכה בדרום, אל-ג'זירה העבירה את דברי הרהב של בכירי החמאס על היערכותם הצבאית מול ישראל. בעזרת אל-ג'זירה, נוצר הרושם בקרב הצופים הערבים שתנועת החמאס הצליחה ליצור מאזן-אימה עם ישראל, שכן לטענת בכיריה הם "יודעים היטב איך לקרוא את החברה הישראלית". גם המנהיגות הפוליטית של ערביי-ישראל נשבתה כחבורת פתאים לתעמולה הכוזבת הזו, בדומה למה שהתרחש במלחמת ששת-הימים והעימותים צבאיים אחרים.

 

בניגוד לכל היגיון צבאי, לאומי ודתי, אל-ג'זירה בחרה להתמקד דווקא במראות ההרס של עזה ובסבלותיהם של התושבים החיים תחת המשטר החמאסי. לעיתים, קרייני התחנה התנדבו להעביר הודעות מטעם החמאס על ניצחונותיהם מול חיילי צה"ל, (בדומה למה שהתחולל בעולם-הערבי במלחמת ששת-הימים), שלבסוף התברר כי לדברים הללו לא היה כל שחר. כך למשל, ביום השני של הכניסה הקרקעית, הודיעו אנשי החמאס לאמצעי התקשורת הערביים על הצלחתם לשבות כמה מחיילי צה"ל. אל-ג'זירה העבירה את ההודעה הדרמתית גם לתחנת הטלוויזיה של ה-BBC בשפה האנגלית שמיהרה לפרסם זאת ללא בדיקה מעמיקה יותר, כמתחייב מתפקידם.

 

מדינה דמוקרטית מול ישות טרוריסטית חמאסית

טועים המסבירים הישראלים המנסים להתמקד בעיקר בהשוואות בין הסבל הישראלי מירי הטילים על העורף לבין הסבל של תושבי עזה בעקבות המערכה האחרונה. סיקור תקשורתי מקיף על העורף הישראלי האיתן למרות מטחי הטילים; העזרה של הרשויות לטובת האוכלוסייה; האיפוק האזרחי, המדיני והצבאי; וקור-רוחם של הנוגעים בדבר, מבהירים היטב לכל צופה בעולם-הערבי איך מדינה דמוקרטית מתפקדת בעיתות מצוקה ובעיתות של מלחמה בניגוד למה שמתחולל ברצועת-עזה תחת הנהגת החמאס או תחת שליטתו של נסראללה. מראות ההרס וקריאות המצוקה של האוכלוסייה המקומית בעקבות המלחמה, אולי מזיקות לטווח הקצר, אך הן מועילות לטווח הארוך. סביר להניח שבעזרת תחנת אל-ג'זירה תגבר השנאה לישראל כל עוד המלחמה בדרום נמשכת. אולם, לאחר שוך הקרבות, וכשהענן השחור הרובץ מעל עזה ישקע מעט, יעלו ויצוצו התמיהות הגדולות של התושבים: האם זאת התמורה האמיתית והעיקרית של תנועת החמאס למען התושבים הנמצאים תחת שליטתה, לאור הבטחותיה הרבות שניתנו להם בהבל-פה ובחוסר-היגיון. מסתבר, שאל-ג'זירה משדרת בעקיפין לערביי האזור שאסור "להתעסק" עם ישראל - וטוב שכך.

--

מאמרים נוספים בנושא:

ד"ר וואפא סולטן - קול אמיץ בים של עוינות אלסאמית.

את מי מרגיזה תחנת הטלוויזיה הלוויינית אל-ג'זירה.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "אל-ג'זירה משרתת את האינטרס הישראלי", מגזין המזרח התיכון, 7 בינואר 2009.

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

18 באוקטובר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 221 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תמיכה במגזין המזרח-התיכון